Wspólnota "Wiara i Światło"

Duszpasterz wspólnoty: ks. Lesław Pańczak MS
Odpowiedzialna: Agnieszka Kupper
Strona wspólnoty: 
http://www.skrzaty-olsztyn.za.pl

„Wiara i Światło” założone z inicjatywy Jeana Vanier i Marie – Helene Mathieu, istnieje od 1971 roku. To międzynarodowy ruch wspólnot, skupiających osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny i przyjaciół. Wspólnoty spotykają się przynajmniej raz w miesiącu na modlitwie, dzieleniu się i świętowaniu. „Ruch Wiara i Światło narodził się z pragnienia, by pomóc osobom z upośledzeniem umysłowym i ich rodzinom w odnalezieniu należnego im miejsca w Kościele i społeczeństwie”. – (z Karty Wiary i Światła)

Wspólnota „SKRZATY” istnieje od 1993 roku. Założył ją Ks. Jan Gierlak MS, a pierwszą odpowiedzialną była Małgorzata Leleń. Od początku byliśmy związani z Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie. Obecnie naszą odpowiedzialną jest Gabriela Masłowska – dyplomowana Terapeutka Zajęciowa, duszpasterzem ks. Marcin Sitek MS . Wspólnota liczy około 25 osób(zwykle tyle kubków herbaty parzymy na spotkaniu).

Spotkania rozpoczynamy wspólną EUCHARYSTIĄ. Ciąg dalszy zależy od aktualnych okazji (Np. zbliżające się święta) i naszych pomysłów. Chcemy spędzić wspólny czas wesoło i z pożytkiem dla ducha. Nasze spotkania polegają na wspólnej modlitwie i agapie – przy herbacie, kawie i słodkościach, które przyniesiemy.